wataha wałcz

O co chodzi?

CrossFit to zróżnicowany trening, opierający się na ruchach funkcjonalnych. Charakteryzuje go ciągła zmienność i duża intensywność ćwiczeń. Bazuje na elementach gimnastycznych, pracy z ciężarami oraz na wysiłkach tlenowych – aerobowych. Często obciązeniem podczas treningu jest ciężar własnego ciała. Trening crossfit jest przeznaczony dla każdego kto chce być aktywny ruchowo, niezależnie od tego jaki jest poziom jego kondycji czy stopień wytrenowania.

W związku z tym, że obciążenie i dobór ćwiczeń jest adekwatny do poziomu ćwiczącego, na trening może przyjść każdy. Istnieją jednak pewne schorzenia i dysfunkcje, które dyskwalifikują osoby zainteresowane treningiem. Są to:
– stany pooperacyjne, urazy powypadkowe, niewyleczone kontuzje, dyskopatie i przepukliny kręgosłupa
– osteoporoza
– niewydolność układu krążenia i oddechowego
– ogólne osłabienia organizmu
– ostre stany chorobowe

W treningu wykonywane ćwiczenia następują z wysoką intensywnością, bez czasu na przerwę. Taki system pracy poprawia wydolność krążeniowo-oddechową, wytrzymałość i siłę mięśni, rozciągliwość, szybkość, sprawność, psychomotorykę, równowagę i precyzję. Długość treningu jest uzależniona od zadania i formy. WOD, czyli trening dnia może trwać od 5 do 30 minut. Zawiera spis ćwiczeń, które są w planie na dany trening.

Aspekty sprawności wyodrębnione przez CrossFit:

1. Siła – zdolność mięśni lub układu mięśniowego do aplikowania siły.
2. Moc – zdolność mięśni lub układu mięśniowego do aplikowania maksymalnej siły w minimalnym czasie.
3. Wydolność – zdolność układu oddechowo-krążeniowego do pobierania, przetworzenia i gromadzenia tlenu i wydalania dwutlenku węgla.
4. Wytrzymałość – zdolność do gromadzenia i przetwarzania energii.
5. Gibkość – zdolność do maksymalizacji zakresu ruchu w stawach i ścięgnach.
6. Szybkość – zdolność do zwiększania ilości cykli wykonywanego ruchu w czasie.
7. Zwinność – zdolność do minimalizacji czasu przechodzenia między wzorcami ruchowymi.
8. Równowaga – zdolność do kontrolowania położenia środka ciężkości ciała.
9. Koordynacja – zdolność do łączenia kilku ruchów w jeden wzorzec ruchowy.
10. Kontrola – zdolność do wykonywania ruchu poprawnie, niezależnie od szybkości lub kierunku.

Jeśli chcesz poprawić wszystkie wyżej podane aspekty, poczuć się lepiej, jesteś totalnie spragniony porządnego wysiłku fizycznego. Nie poddajesz się napotykając przeszkody, a wręcz przeciwnie – lubisz je. Uwielbiasz widzieć sam po sobie efekty swojej pracy – przyjdź i sprawdź się. Zacznij kształtować swój charakter i swoje ciało. Crossfit jest dla Ciebie. Jesteś gotów.

crossfit Wałcz

Sandra Miłosz - Pawełkiewicz.

Wyrażam zgodę na badanie przez firmę Afrofit moich preferencji i zachowań, aby umożliwić dostarczenie spersonalizowanych treści oraz polepszyć funkcjonowanie niniejszej strony. Zgoda może być cofnięta w każdym czasie poprzez wysłanie wiadomości e-mail lub zmianę ustawień przeglądarki internetowej. Strona korzysta w plików Cookies. Więcej informacji w Polityce Prywatności.