TKANKA TŁUSZCZOWA – PRZYJACIEL CZY WRÓG?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Czy zgodzisz się z opinią, że zazwyczaj każdy przeciętny człowiek walczy z tkanką tłuszczową. Pragnie się jej pozbyć i uważa, że jest to zbyteczny element naszego organizmu. Ale czy na pewno jest, aż tak niepotrzebny? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

CZYM JEST TKANKA TŁUSZCZOWA?            

Jest to tkanka zwierzęca, znajdująca się głównie w warstwie podskórnej, otacza niektóre narządy wewnętrzne. Jej rolą jest wzmocnienie i nadawanie skórze elastyczności. Odpowiada za termoizolację ciała, magazynuje nadwyżkę substancji odżywczych. Bierze udział w metabolizmie i reakcjach układu odpornościowego w naszym organizmie.

U kobiet stanowi większy pułap procentowy mieszczący się w granicy od 20-25% masy ciała. U mężczyzn powinna stanowić od 15-20% masy ciała.

CZYM RÓŻNI SIĘ BIAŁA TKANKA TŁUSZCZOWA OD BRUNATNEJ?

Biała tkanka tłuszczowa- to tkanka, która leży tuż pod skórą. Jest to magazyn nadmiernej ilości tłuszczu, którego najczęściej chcemy się pozbyć. Jednocześnie chroni nas przed utratą ciepła.

Brunatna tkanka tłuszczowa- znajduję się głęboko i otacza ważne narządy organizmu, takie jak serce, płuca, wątroba, trzustka, nerki; a także kręgosłup i duże naczynia krwionośne. Służy do spalania, w celu uzupełnienia utraconego w organizmie ciepła.

Im więcej tkanki brunatnej w organizmie tym więcej można bezkarnie zjeść, gdyż ta tkanka wszystko to co spożyjesz nie magazynuje tylko przemienia w ciepło.

JAK WYKORZYSTAĆ TEN FAKT W CODZIENNYM ŻYCIU?

Zastosuj regularność posiłków. Za każdym razem gdy coś zjemy, prowadzimy do wyładowań w nerwach brunatnej tkanki tłuszczowej. Działaj więc tak, aby Twój dzienny jadłospis składał się z wielu mniejszych posiłków. Tkanka brunatna będzie miała „więcej roboty”, a Twój metabolizm nabierze tempa.

Podziel się tym postem ze znajomymi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyrażam zgodę na badanie przez firmę Afrofit moich preferencji i zachowań, aby umożliwić dostarczenie spersonalizowanych treści oraz polepszyć funkcjonowanie niniejszej strony. Zgoda może być cofnięta w każdym czasie poprzez wysłanie wiadomości e-mail lub zmianę ustawień przeglądarki internetowej. Strona korzysta w plików Cookies. Więcej informacji w Polityce Prywatności.